بیانیه مشترک قطر و عربستان پس از پایان سفر بن سلمان به دوحه

[ad_1]

قطر و عربستان در پی پایان سفر ولیعهد سعودی به دوحه با صدور بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که لبنان «نباید خاستگاه اقداماتی باشد که منطقه را بی‌ثبات می‌کند».

به گزارش ایسنا، عربستان و قطر روز پنجشنبه همزمان با پایان سفر محمد بن سلمان به دوحه، بیانیه‌ای مشترک در رابطه با تحولات منطقه از جمله لبنان، سوریه و یمن صادر کردند.

دو طرف قطری و سعودی در این بیانیه مشترک مدعی شدند که لبنان نباید خاستگاه اقداماتی باشد که منطقه را بی‌ثبات می‌کند.

این بیانیه بدون اشاره به اقدامات ثبات‌زدای عربستان و تنش‌آفرینی‌های این کشور در لبنان اشاره کرد که بیروت نباید به کانون بی‌ثباتی در منطقه تبدیل شود.

در ادامه این بیانیه همچنین بر اهمیت انجام اصلاحات همه جانبه در لبنان برای اطمینان از غلبه بر بحران و عبور از مشکلات کنونی این کشور تأکید شده است.

در رابطه با سوریه، دو طرف بر اهمیت دستیابی به راه حل سیاسی برای بحران سوریه مطابق با بیانیه ژنو (۱) و قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت تأکید کردند.

در مورد موضوع یمن هم طرفین خواستار ادامه تلاش‌ها برای یافتن راه‌حل سیاسی جامع برای حل بحران یمن بر اساس طرح ابتکاری شورای همکاری خلیج فارس و سازوکار اجرایی آن، نتایج کنفرانس گفتگوی ملی جامع قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت شدند.

در این بیانیه مشترک به تجاوزات هفت ساله عربستان و ائتلاف آن که همواره در یمن قربانی می‌گیرد، هیچ گونه اشاره‌ای نشده است.

سفر محمد بن سلمان به قطر اولین سفر از زمان بروز بحران شورای همکاری بین قطر و چهار کشور عربی (مصر، بحرین، امارات و مصر) در سال ۲۰۱۷ محسوب می‌شود. 

این بیانیه مشترک دو کشور در پایان سفر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به دوحه در چارچوب سفر منطقه‌‎ای او صادر شده است.

بن سلمان دیروز در سومین ایستگاه تورش به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بعد از عمان و امارات وارد قطر شد و اکنون در بحرین به سر می‌برد.

انتهای پیام

[ad_2]
مهمترین خبرهای روز

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

روز قدس کانون همبستگی و اتحاد علیه استکبار جهانی است

[ad_1] مجمع جهانی بیداری اسلامی در بیانیه ای ضمن محکومیت اقدامات اخیر رژیم صهیونیستی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.