ظرفیت خالی “افسران کنترل حیوانات” در کشور

[ad_1]

در گذشته شاهد حوادث زیادی بوده ایم که آتش نشانان در سطح شهر اقدام به سدسازی و احیای حیوانات وحشی یا بیگانه شهری مانند عقاب، روباه و غیره می کردند. با این حال، سخنگوی آتش نشانی تهران گفت که چنین اقداماتی اساساً وظیفه آتش نشانی نیست. یک کارشناس ایمنی آتش نشانی در این خصوص توضیح داد.

به گزارش ایسنااوایل هفته جاری پلنگ ولگردی وارد قائم شهر شد و ساکنان این منطقه را به وحشت انداخت، پلنگی که در نهایت به جای بیدار شدن کشته شد تا این سوال مطرح شود که کدام نهاد مسئول حفظ حیات وحش و غیرمتعارف است؟ با توجه به اینکه آتش نشانان در سال های اخیر و در چندین مورد اقدام به نجات حیواناتی مانند عقاب، روباه، جغد، مار و … کرده اند. بسیاری آتش نشانان را مقصر این حوادث می دانند، اما سیدجلال ملکی، سخنگوی آتش نشان تهران در گفت و گو با ایسنا، این گونه اقدامات را وظیفه آتش نشانی نیست و آتش نشانان نه تجهیزات و نه آموزش لازم برای زنده ماندن از حیوانات را دارند.

روز گذشته علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه جلسه دولت به این سوال پاسخ داد و با اشاره به تلف شدن پلنگ قائمشهر و عدم استفاده از اسلحه بیهوشی برای زنده ماندن گفت: . اما داروی بیهوشی در ترافیک گیر کرد و نرسید! پلنگ به مردم هم حمله کرد و شرایطی پیش آمد که پلنگ حتی دو نفر از نیروهای پلیس را مجروح کرد و حتی به دوستان اطراف حمله کرد اما تا رسیدن اسلحه پلنگ هم کشته شد! ما همچنین موضوع تهیه اسلحه های بیهوشی لازم را در سراسر کشور با دولت مطرح کرده ایم.

استخدام افسر کنترل حیوانات در کشور

محمدرضا مرشد دوست، کارشناس ایمنی آتش نشانی و آتش نشانی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به تجربیات کشورهای دیگر در زمینه نجات و زنده ماندن حیات وحش، اظهار کرد: در دسته بندی خطرناک قرار می گیرد. البته محیط بانان احتمالا دسته بندی گسترده تری دارند اما در زمینه ایمنی حیوانات در این دو دسته قرار می گیرند.

وی ادامه داد: در برخی از کشورها گروه هایی به نام “کنترل حیوانات” وجود دارد و زمانی که هر حیوانی با چالش مواجه می شود، این گروه ها درخواست کمک می کنند، اکثر شهرداری ها با این گروه ها قرارداد دارند یا خود شهرداری ها این افراد را بر اساس نیاز و اقلیم خود به کار می گیرند. که می توانیم از طریق شماره تلفن تماس گرفته و فوریت را اعلام کنیم.

یک کارشناس آتش نشانی با بیان اینکه گاهی برای چنین حوادثی آتش نشان اعزام می شود، خاطرنشان کرد: در سایر نقاط جهان، آتش نشانان برای نظارت بر لحظات اولیه به محل اعزام می شوند تا محدودیت ایجاد کنند. اما خود آتش نشانان با ناظران حیوانات ارتباط برقرار می کنند و آنها اقدامات ویژه ای را برای نجات و کنترل حیوانات انجام می دهند، زیرا این افراد از تخصص لازم برای اطمینان از آسیب یا استرس حیوان برخوردار هستند. بدیهی است متولی این اقدامات در کشور ما با سازمان محیط زیست مرتبط است.

مرشد دوست درباره فعالیت انجمن های حمایت از حیوانات در ایران گفت: انجمن های حمایت از حیوانات نیز در این زمینه فعالیت هایی انجام می دهند که البته به طور رسمی به رسمیت شناخته نشده اند. مواردی وجود دارد که فردی در صورت داشتن مشکل با حیوان خانگی به انجمن ها مراجعه می کند و انجمن ها اقدامات لازم را انجام می دهند و آن را انجام می دهند. اما افسران کنترل حیوانات به طور رسمی در دنیا فعال هستند و شماره تماس خاصی برای آنها وجود دارد که به نظر می رسد در کشور ما جایی ندارد.

وی در خصوص متولیان اصلی نجات و بقای حیوانات در شهرها گفت: در بسیاری از کشورهای دنیا متولیان نجات و بقای حیوانات شهرداری ها هستند که شهرداری ها می توانند آنها را به پیمانکاران بسپارند یا زیر نظر گروهی این اقدامات را اجرا کنند. “

باید ترتیبات ویژه ای برای سایت های هم مرز با زیستگاه های حیات وحش انجام شود

یک کارشناس ایمنی آتش نشانی درباره فعالیت های ناظران حیوانات گفت: «این افراد آموزش های لازم را در سطوح مختلف ارائه می دهند. این اولین مرحله هوشیاری است. هر فرد معمولی که بخواهد از هر حیوانی مطلع شود می تواند از افسران کنترل حیوانات کمک بگیرد. سطح دوم عملکرد است. این یک آموزش برای کسی است که حیوان خانگی دارد تا بداند اگر اتفاقی بیفتد چگونه واکنش نشان دهد. سطح دوم آموزش این است که امدادگران بدانند در صورت بروز حادثه چگونه واکنش نشان دهند. سطح دوم آموزش تکنسین، خود افسران پلیس هستند. این افراد مستقیماً درگیر حیوانات هستند، مثلاً اگر این مأموران کنترل حیوانات در کشور فعال بودند، باید اقدامات لازم را برای مقابله با پلنگ قائمشهر انجام می دادند. البته این اتفاق نیفتاده است و وقتی حادثه ای را پیش بینی نمی کنیم به فکر پیشگیری درست از آن نیستیم. در نتیجه لازم بود از قبل به خطراتی که شهری ساخته شده در نزدیکی منابع زیست محیطی را تهدید می کند توجه شود. اگر از قبل تصور می شد که این حادثه ممکن است در این شهر رخ دهد، می توان جان این حیوان را نجات داد و در عین حال از ساکنان آن محافظت کرد.

بیشتر بخوانیدآیا نجات حیوانات یک کار خاموش کردن است؟

کارشناس ایمنی آتش نشانی گفت: اگر فعالیت ناظران حیوانات در دستور کار شهرداری قرار گیرد، احتمالاً این می تواند گام خوبی در این راستا باشد. شهرداری ها با توجه به ویژگی های شهر خود، در صورت ارزیابی احتمال خطر و ریسک، این افراد را آموزش می دهند و از آنها کمک می گیرند.

مرشد دوست در خصوص اینکه آیا ناظران حیوانات می توانند در آتش نشانی فعالیت کنند، گفت: چه ناظران حیوانات در آتش نشانی باشند و چه نباشند، حفظ جان شهروندان در اولویت است، آتش نشانی در حفظ جان حیوانات نقش دارد. حضور تکنسین و متخصص برای بقای حیوانی که ارزشمند است قطعا لازم است. ممکن است یک آتش نشان از این اطلاعات کافی برخوردار نباشد. در سازمان آتش نشانی حیوانات خانگی سطح آگاهی و فعالیت وجود دارد، گاهی دیده شده که اقداماتی به عنوان خدمات امنیتی انجام می شود اما در کشور جایی برای تکنسین ها و ناظران حیوانات وجود ندارد. کارشناسان باید تصمیم بگیرند که چه ارگانی بر این زیرمجموعه ها نظارت می کند، اما زیرساخت های مختلفی در دنیا وجود دارد که در برخی موارد آتش نشانی هستند و در برخی موارد نه.

وی با بیان اینکه با توجه به وضعیت و اقلیم شهر، حضور تکنسین ها و ناظران دام می تواند دغدغه شهرداری ها باشد، گفت: در این زمینه شهرداری باید تصمیم بگیرد که این گروه ها در کدام سازمان تقسیم شوند. به عنوان پیمانکار یا غیره کار کنید، اما تکنسین ها هنوز باید آموزش ببینند.

انتهای پیام/

[ad_2]
مهمترین خبرهای روز

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

روز قدس کانون همبستگی و اتحاد علیه استکبار جهانی است

[ad_1] مجمع جهانی بیداری اسلامی در بیانیه ای ضمن محکومیت اقدامات اخیر رژیم صهیونیستی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.